Psychoterapia indywidualna

Natalia Żuk Artykuły, Pytania i odpowiedzi Leave a Comment

Psychoterapia indywidualna jest formą pomocy, w której psychoterapeuta używa profesjonalnych metod terapeutycznych, by pomóc klientowi dokonać zmian, jakich ten potrzebuje. Oprócz tego, że psychoterapia jest systematycznym stosowaniem zabiegów o podstawach teoretycznych, jest również spotkaniem i relacją między psychoterapeutą a klientem jako podmiotami. Osoby te spotykają się co tydzień przez kilkadziesiąt* tygodni na około 50 minut, by rozmawiać o tym, co jest kłopotem pacjenta. Prowadzą dialog, angażują się w ćwiczenia, eksperymenty, a nawet wizualizacje. Czasami umawiają się na różnego rodzaju „prace domowe” między sesjami. Wszystko to zależy od indywidualnego stylu pracy terapeuty, gotowości i potrzeb klienta oraz tego, jaką więź terapeutyczną zbuduje psychoterapeuta i klient.

Psychoterapeuta ma za zadanie wspierać pacjenta w:

  • dążeniu do samopoznania,
  • usuwaniu niepożądanych dolegliwości psychicznych i psychosomatycznych,
  • określaniu i realizowaniu potrzeb,
  • wypracowaniu nowych umiejętności psychospołecznych i sposobów zachowania (np. radzenia sobie z długotrwałym stresem).

Terapeutę obowiązuje kodeks etyczny oraz bezwzględny nakaz pracowania na rzecz klienta. Przyjmuje on życzliwą i nieoceniającą postawę, angażuje swoje umiejętności, wiedzę i emocje, by pomóc klientowi w usunięciu przykrych objawów i samorozwoju.

Klient natomiast, przychodząc na psychoterapię, decyduje się na pracę nad sobą, a nie tylko na uzyskanie chwilowego pocieszenia. Często jest to podróż wymagająca determinacji i wysiłku, zupełnie jak wspinanie się na wysoką górę. Prawie zawsze – widok ze szczytu napawa radością, ulgą lub dumą.

Sesje psychoterapii indywidualnej odbywają się  w gabinecie, a kontakt z psychoterapeutą odbywa się twarzą w twarz.

* Krótkoterminowa psychoterapia indywidualna trwa zazwyczaj kilkanaście tygodni. Długoterminowa psychoterapia zajmuje około 1-1.5 roku. Niekiedy potrzebne jest jej trwanie przez 2-4 lata, np. gdy chodzi o podstawowe problemy psychiczne, takie jak sposób tworzenia więzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *